top of page

12-procentową obniżkę cen energii elektrycznej

Sprzedawcy prądu w rachunkach za 2023 rok mają zastosować 12-procentową obniżkę cen energii elektrycznej, która ma wynieść maksymalnie 125,34 złotego. Niektóre firmy energetyczne już przesłały swoim klientom niższe faktury.

19 września weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ws. szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Dotyczy ona uwzględnienia w rachunkach 12-proc. obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych, przy czym maksymalna kwota, o jaką można obniżyć rachunki za prąd, wynosi 125,34 zł.

Zwróciliśmy się do największych firm z pytaniami dotyczącymi tego, ilu klientów już miało obniżony rachunek, ilu jeszcze będzie miało i kiedy oraz jak to wygląda liczbowo i procentowo. Na zapytanie odpowiedziały Enea, Energa, E.ON Polska, PGE i Tauron.

Firmy energetyczne o obniżonych rachunkach za prąd




"Klienci E.ON Polska, którzy kwalifikują się do obniżki kwoty rachunku za energię elektryczną o 12 proc., a maksymalnie o 125,34 zł, otrzymają ją wraz z ostatnim rozliczeniem za sprzedaż energii elektrycznej za 2023" - poinformował zespół biura prasowego firmy. Dodał, że według szacunków "będzie to blisko 9 na 10 gospodarstw domowych, będących klientami" E.ON Polska.

Na stronie E.ON możemy przeczytać, że klienci otrzymają obniżkę zgodnie z "okresem rozliczeniowym (6- lub 12-miesięcznym)". Podano również przykład: "Jeśli Twój okres rozliczeniowy jest 6-miesięczny, a odczyt kontrolera przypada na maj i listopad – obniżenie zastosujemy na fakturze rozliczeniowej za 2023 rok, wystawionej w czerwcu 2024 roku".

Z kolei dyrektor biura prasowego Energi Krzysztof Kopeć w poniedziałek poinformował, że rozpoczęcie procesu obniżenia rachunków Energa Obrót planowała "w tym tygodniu". "Warunki podane w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska, kwalifikujące do jednorazowej premii, spełnia większość klientów" - podał Kopeć.

Rzeczniczka prasowa Enei Berenika Ratajczak przekazała: "Część z naszych klientów już zobaczyła na swoich fakturach obniżkę o ok. 125 zł". "Upust bowiem zostaje odliczony od wystawionej faktury za energię elektryczną, która obejmuje rozliczenie za rok 2023" - wskazała Enea. Na swojej stronie Enea w informacji dotyczącej obniżki zaznaczyła jednak: "Jeżeli otrzymałeś, a nie spełniłeś żadnego z poniższych warunków do zastosowania obniżki, to w 2024 roku, po przeprowadzeniu weryfikacji, powiększymy Twój rachunek o kwotę w wysokości 125,34 zł".

Biuro prasowe PGE poinformowało, że "ze wstępnych wyliczeń wynika, że ze zniżki w wysokości 125,34 złotego skorzysta ponad 80 proc. uprawnionych klientów PGE Obrót, ale ostateczna ich liczba będzie znana, gdy spłyną wszystkie wnioski złożone korespondencyjnie oraz zweryfikujemy ilu klientów spełniło warunek związany z obniżeniem poboru prądu o 5 proc. w kolejnych trzech miesiącach 2023 r.". "Spółka rozpocznie masowo naliczanie obniżki w drugiej połowie grudnia br., natomiast zgodnie z rozporządzeniem, uprawnieni klienci otrzymają tę zniżkę nie później niż na ostatniej fakturze za 2023 rok" - wyjaśniła firma.

"Z upustu skorzysta zdecydowana większość spośród ponad 5 milionów klientów" - poinformował rzecznik Taurona Daniel Iwan. Wyjaśnił także: "Obniżkę uwzględnimy w rozliczeniach za prąd - nie później niż w ostatniej fakturze za energię elektryczną za 2023 rok".

Obniżka cen prądu - warunki

Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku spełnienia przed odbiorcę energii (gospodarstwo domowe) jednego ze wskazanych warunków, rozliczenie obniżki ma nastąpić "bez zbędnej zwłoki", nie później niż na ostatniej fakturze za 2023 r.




Te warunkami to:

- potwierdzenie poprawności swoich danych znajdujących się w posiadaniu sprzedawcy energii elektrycznej;

- wyrażenie zgody na otrzymywanie korespondencji, w tym faktur VAT drogą elektroniczną;

- zgoda na otrzymywanie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach przez niego świadczonych;

- bycie prosumentem,

- zmniejszenie o 5 proc. zużycia w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 r.;

- przynależność do jednej z grup uprawnionych do korzystania z podwyższonych limitów, do których ceny prądu w 2023 roku są zamrożone (dotyczy osób z niepełnosprawnością, rolników i klientów, którzy posiadają Kartę Dużej Rodziny, którzy złożyli oświadczenie).

Obowiązujące przepisy zakładają ponadto, że jeśli odbiorca nie spełnia żadnego z wymienionych wyżej warunków uprawniających do upustu, naliczona w 2023 r. obniżka zostanie skorygowana w fakturach za kolejne okresy rozliczeniowe w 2024 r., nie później jednak niż do 31 grudnia 2024 r.

Autor:kris/dap Źródło: tvn24.pl

 
 
 

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page