Jakie formalności musisz spełnić? Przyłącza elektryczne 2022r.
- Elektryk Miejski
- 14 gru 2021
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 18 sty 2022
Na wstępie warto podkreślić, że przyłącze prądu może przybierać dwie postacie. Są nimi:
Przyłącze energetyczne napowietrzne – widywane jeszcze w budownictwie starszego typu. Napowietrzne przyłącze prądu można wykonać tylko wtedy, gdy nieopodal działki znajduje się napowietrzna linia energetyczna. Obecnie odchodzi się od tego rozwiązania ze względu na zmniejszone bezpieczeństwo oraz wątpliwe walory wizualne.
Kablowe przyłącze energii elektrycznej – prąd zostaje doprowadzony na posesję przy użyciu kabli podziemnych. Kablowe przyłącza elektryczne mogą być wykonane zarówno z linii napowietrznej, jak i z linii podziemnej. Najważniejszym elementem całej instalacji pozostaje złącze kablowe. Jest to specjalna skrzynka, którą montuje się na granicy posesji. Złącze/przyłącze kablowe zostaje wyposażone w licznik energii elektrycznej oraz w główne zabezpieczenia. Właściciel posesji nie ma dostępu do wnętrza skrzynki – cały osprzęt pozostaje własnością dostawcy energii elektrycznej. Ma to też dobre strony w postaci bezpłatnego serwisu i konserwacji złącza.
Kablowe przyłącze energii elektrycznej jest szczególnie polecane podczas doprowadzania energii do nowych budynków (brak konieczności modernizacji obiektu). Jedną odczuwalną wadą będzie natomiast wyższy koszt przyłącza elektrycznego. Wiąże się to poniekąd z koniecznością wykonania dokładnego projektu. Kablowe przyłącze energetyczne musi znajdować się w odpowiedniej odległości od innych mediów (przyłącza wody, gazu, kanalizacji, linii telekomunikacyjnej). Przebieg okablowania musi być dodatkowo naniesiony na mapę geodezyjną działki.
Przyłączenie sieci, a warunki przyłącza techniczne dostawy mediów
Wniosek o przyłącze energetyczne – niezbędne dokumenty
Nasz wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci elektroenergetycznej powinien być uzupełniony o kilka dodatkowych dokumentów. Ich rodzaj może być uzależniony od wymogów konkretnego dostawcy. Dlatego przed złożeniem wniosku dowiedzmy się, jaka dokumentacja będzie niezbędna. Do najważniejszych dokumentów należy:
Jak niedrogo wykonać przyłącza? Jeżeli jesteś zainteresowany otrzymaniem ofert od sprawdzonych firm wykonujących przyłącza, wypełnij ten formularz. Na jego podstawie otrzymasz oferty do porównania cen. Sprawdź!
Akt własności lub inny dokument potwierdzający własność działki.
Plan zabudowy wraz ze szkicem sytuacyjnym (z naniesionym budynkiem).
W odpowiedzi Zakładu Energetycznego otrzymamy niezbędne informacje, które dotyczą:
Sposobu zasilania obiektu.
Preferowanego rodzaju przyłącza (przyłącze energetyczne napowietrzne bądź kablowe).
Miejsca przyłączenia do sieci elektroenergetycznej.
Wymaganych uzgodnień z zakładem energetyki.
Wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci elektroenergetycznej jest najważniejszym dokumentem, który określa specyfikę dalszych procedur formalnych. Jeśli planujemy napowietrzne przyłącze elektryczne, to jest to właściwie koniec naszych procedur wstępnych. Przyłącze kablowe wymaga jeszcze opracowania kompletnego projektu. Gotowy projekt instalacji musi być dodatkowo uzgodniony w Zakładzie Energetycznym, a także w Zakładzie Uzgadniania Dokumentacji. Jest to kolejny powód, dla którego koszt przyłącza elektrycznego kablowego jest nieco wyższy.
Zakład Energetyczny ocenia, czy projekt spełnia wszystkie warunki techniczne przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Z kolei Zakład Uzgadniania Dokumentacji potwierdza, że przyszłe przyłącze elektroenergetyczne nie koliduje z pozostałymi mediami. Jeśli wszystko się zgadza i projekt zostanie zatwierdzony, możemy przystąpić do wykonania przyłącza prądu. KB.PL

コメント